Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Piątek, 20 lipca 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
jhm skierki

Przepełnione schronisko

07.09.2017 - Żyrardów - Wiadomości

Jak nazwać osoby, które porzucają swoje czworonogi na ulicy, wypychają je z jadącego samochodu albo przywiązują do drzewa w lesie? Takie nieludzkie zachowania zdarzają się niestety często a już szczególnie w okresie wakacyjnym.

Żyrardowskie schronisko jest przepełnione. W każdym tygodniu, często nawet przez kilka dni z rzędu, trafiają tu porzucone psy i koty. W świetle ustawy o ochronie zwierząt i zapobiegania bezdomności, takie działania uznawane są za przestępstwo.

Porzucone zwierzaki najczęściej błąkają się po ulicach, nierzadko ulegają wypadkom. Szczęśliwców udaje się na czas uratować, często dzięki operacji.
– Zwierzęta trafiają często do nas w opłakanym stanie. Wymagają leczenia. Poza tym porzucone przez właściciela mają traumę. Ciężko im ponownie zaufać człowiekowi. Wolontariusze robią co mogą, ale nic nie zastąpi im domu. Psy jeśli dostaną szansę, są najwierniejszym towarzyszem, przyjacielem – mówi Agnieszka Widera-Jakubiak z żyrardowskiego schroniska.

Aktualnie w placówce dla bezdomnych zwierząt przebywa 34 psów. Żyrardowskie schronisko przyjmuje w tej chwili tylko zwierzęta z interwencji oraz w szczególnych sytuacjach, np. jeśli właściciel czworonoga nie żyje.
– Nie przyjmujemy zwierząt od osób prywatnych. Nie ma takiej możliwości. Jeśli ktoś bardzo chciałby przekazać psa lub kota, musi zwrócić się z pismem do Prezydenta Miasta – mówi nam Anna Świderska, opiekun schroniska.
Małgorzata Piekarska, fot. arch

Więcej na temat zwierząt w żyrardowskim schronisku oraz o tym co mogą zrobić mieszkańcy, żeby pomóc w trudnej sytuacji placówce, będzie można przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika „Głos Żyrardowa i Okolicy” (7.09)

Komentarze

Dodaj komentarz