Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Środa, 19 grudnia 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
jhm glowna2
brzeziny
brukbet
jhm glowna3
jhm glowna1

Ojciec skazany za pedofilię

10.01.2018 - Skierniewice - Wiadomości

Na podstawie niewiarygodnego, a nawet wyśmiewanego przez część środowiska naukowego testu psychologicznego z połowy ub. wieku skazano za pedofilię. Sposób narysowania drzewa doprowadził prokuraturę do wniosku, że dwójka z szóstki dzieci była molestowane przez ojca. Żona nie słuchała wyroku. Krzyczała. Sąd kazał ją wyprowadzić. – Nic nie zrobiłem złego, nie pójdę do więzienia, jeśli ktoś mi nie uwierzy, zrobię sobie krzywdę – zapowiada mężczyzna.

– Od sześciu lat próbuję dowieść swojej niewinności. Sam czuję się w tym wszystkim zagubiony. Zakazuje się mi zbliżać do dzieci, gdy sąd wydaje zgody na przepustki całej szóstki. Wychodzę z domu, jak przychodzą. Dramat. To znów znosi się restrykcje, bo prokurator nie widzi we mnie zagrożenia. Nic z tego nie rozumiem, niech mi ktoś wreszcie pomoże! – opowiada Daniel.

Drzewo kocha? Nie wszystkich i nie po równo. Psycholog na podstawie kształtu dziupli narysowanej przez dziecko potrafi podobno odczytać, czy było napastowane seksualnie. Źle, jeśli jest mała i okrągła. Jeszcze gorzej, gdy narysowana czerwoną kredką. Fatalnie, gdy jest zaczerniona – oznacza to, że maluch przeżywa wstyd związany z potwornym doświadczeniem. Gruby pień to zahamowania emocjonalne… Aż trudno uwierzyć, ale analiza rysunku drzewa może doprowadzić prokuratora do przekonujących wniosków, że ojciec molestował swoje córki.

Twórcą tzw. Testu Drzewa jest psycholog Karl Koch. Podręcznik jego autorstwa ukazał się w 1949  roku, polskie tłumaczenie pochodzi z 1993 roku. Test, co przyznają w większości zażenowani tym faktem naukowcy, jest rozprowadzany w postaci, która nie uległa zmianie od połowy minionego już wieku. Zresztą, sam autor szczerze wyjawiał, że jego test ma zastosowanie wszędzie tam, „(...) gdzie z różnych przyczyn (fachowcy, przyp. red.) muszą obejść się bez używania grafologii i testów projekcyjnych, których trudno się nauczyć (…)”.

Psycholog Magdalena Ciołek, pytana o precyzyjność narzędzia odpowiada krótko, że nie jest to psychologia, ale wróżenie z fusów.  Z kolei w Biuletynie Komisji Testów Psychologicznych, Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk (28.02.2013) czytamy m.in.: „Test drzewa nie spełnia współczesnych kryteriów wiarygodnego narzędzia diagnostycznego”. Świeżość twierdzeń Kocha jest o tyle dyskusyjna, że on sam pisał o mankamentach testu.
Anna Wójcik-Brzezińska

Cały artykuł na ten temat znajduje się w najnowszym wydaniu (11.01) "Głosu Skierniewic i Okolicy". E-wydanie do kupienia TUTAJ


Komentarze

Dodaj komentarz