wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 kwietnia 2024 | 20:30

Młodzicy MKS Ósemka są już pewni awansu do półfinału Mistrzostw Polski w Koszykówce U13. (fot. Adam Michalski)

Zespół młodzików MKS Ósemka Skierniewice jest gospodarzem, trwającego od piątku (26.04) w skierniewickiej hali OSiR przy ulicy Tetmajera, jednego z ośmiu turniejów ćwierćfinałowych rozgrywanych w ramach Mistrzostw Polski w Koszykówce U13. Po dwóch zwycięstwach ekipa Marcina Uliczki i Łukasza Mąkolskiego zapewniła już sobie awans do półfinału krajowego czempionatu. Bardzo zacięte było sobotnie (27.04) spotkanie Ósemki z Pyrą Poznań.

Trzydniowa rywalizacja rozpoczęła się w piątek (26.04) w hali przy ulicy Tetmajera. Rywalami zespołu Marcina Uliczki i Łukasza Mąkolskiego w walce o półfinał krajowego czempionatu są: Pyra AZS Poznań, Isetia-AZS UW MBA Warszawa i Tauron 27 Katowice.

W pierwszym spotkaniu MBA Warszawa pokonali Pyrę Poznań 97:74, w drugim gospodarze nie pozostawili złudzeń przyjezdnym z Katowic ogrywając UKS 27 89:47. Najwięcej 21 punktów dla Ósemki zdobył Szymon Gajda, który miał solidne wsparcie w osobach Piotra Mąkolskiego (19 pkt.) i Macieja Słupieckiego (16 pkt). Punkty zdobyli także: Łukasz Trębski 8, Bartosz Plichowski 7, Szymon Olejnik 6, Gustaw Szyszczyński 4, Jakub Krot 4, Julian Pietrowski 2, Tymon Nowicki 2. Kadrę uzupełnił Jakub Rosłoniec.

W sobotę emocje sięgnęły zenitu. W meczu, który miał zapewnić skierniewiczanom miejsce w półfinale mistrzostw Polski, od początku, to ekipa z Poznania robiła lepsze wrażenie. Pyra wygrała pierwszą kwartę 31:22, a drugą 23:22.

Po zmianie stron podopieczni Marcina Uliczki i Łukasza Mąkolskiego rozpoczęli pogoń. Trzecią kwartę wygrali 20:17, a o losach spotkania zdecydowały ostatnie 10 minut, które rozpoczęły się przy stanie 64:71 dla drużyny z Poznania.

Imponująca postawa miejscowych spowodowała, że na 7 minut przed końcem mieliśmy remis po 71:71. Zacięta walka kosz za kosz trwała do końca. Na 30 sekund przed końcem Pyra prowadziła 92:91, a celny rzut wykonał Maciej Słupiecki i Ósemka objęła prowadzenie. Skutecznie egzekwowane rzuty osobiste Słupieckiego i Gajdy wyprowadziły Ósemkę na prowadzenie 95:92. Rzut rozpaczy gości na 4 sekundy przed końcem meczu okazał się niecelny i Ósemka mogła cieszyć się ze zwycięstwa, zapewniając sobie przy okazji awans do półfinału mistrzostw Polski. Z którego miejsca? O tym rozstrzygnie niedzielne spotkanie niepokonanych ekip ze Skierniewic i Warszawy, która w drugim sobotnim starciu ograła UKS 27 Katowice 93:39. Emocje będą gwarantowane, początek meczu zaplanowano na godzinę 13.30.

W sobotę dla Ósemki punktowali: Piotr Mąkolski 36, Szymon Gajda 27, Maciej Słupiecki 20, Gustaw Szyszczyński 5, Bartosz Plichowski 4, Jakub Krot 2 i Julian Pietrowski 1. Kadrę uzupełnili: Tymon Nowicki, Łukasz Trębski, Stanisław Czarnecki, Wiktor Greta i Szymon Olejnik.

Walka o półfinał mistrzostw kraju toczył się równolegle w ośmiu miastach. Inne turnieje rozgrywane są w: Wieliczce, Ełku, Stargardzie Szczecińskim, Strzelcach Opolskich, Jeleniej Górze, Łańcucie i Krakowie. Stawką rywalizacji jest półfinał mistrzostw Polski. Z każdego turnieju do tej fazy rywalizacji awansują po dwa zespoły.